Mezinárodní spolupráce mezi TMB a SNM

Mezinárodní spolupráce mezi Technickým muzeem v Brně a Slovenským národním muzeem v oblasti záchrany sbírkového fondu poškozeného požárem na hradě Krásná Hôrka. Dne 10. 3. 2012 zachvátil gotický hrad Krásná Hôrka, který je ve správě Slovenského národního múzea – Múzea Betliar, rozsáhlý požár.

Shořely všechny střechy v hradním komplexu včetně interiéru nedávno obnoveného gotického paláce s velkou sbírkou zbraní z 16. – 17. století. Jedná se o unikátní sbírku militarií významného rodu Andrássyovců.

V rámci mezinárodního projektu česko-slovenské spolupráce jsou tyto poškozené předměty v MCK TMB kompletně konzervovány-restaurovány. Záměrem je též zpracování ucelené studie působení ohně na sbírkové kovové předměty a příprava společné výstavy mapující následky požáru na kulturní dědictví, plánované na r. 2015.

Realizace projektu probíhá pod záštitou Ministerstva kultury ČR a Ministerstva kultury SR.