Umění emailu / Technika smaltu

Katalog ke stejnojmenné výstavě v Technickém muzeu v Brně (31. 10. 2017 – 3. 6. 2018). V českém prostředí výstava poprvé komplexně představuje umění emailu a techniku smaltu. Na její realizaci se podílela celá řada odborníků a institucí. Záměrem tvůrců výstavy je také osvětlit princip smaltování a technické vlastnosti smaltu s cílem docenit jeho funkční a estetické benefity v celé rozmanitosti jeho využití.

Technické muzeum v Brně, 2017. ISBN 978-80-87896-45-7

Autoři: Mgr. Martin Hložek, Ph.D, PhDr. Alena Krkošková, Ing. Alena Selucká, Mgr. Pavla Stöhrová, Mgr. Magdalena Urbanová

Email či smalt – tak je označována technologie, která se již tři tisíce let využívá k úpravě povrchu kovových předmětů. Uplatňuje se v takovém množství rozličných lidských činností a je dnes samozřejmostí natolik běžnou, že jej kolem sebe často téměř nevnímáme. Bez smaltovaných předmětů se ani v záplavě nových syntetických materiálů neobejdeme v domácnostech, ve zdravotnické technice, průmyslu, architektuře či dopravě, tedy všude tam, kde je prioritní trvanlivost a odolnost materiálu vůči vlivům okolního prostředí, koroze, chemikálií či zvýšené teploty. Je však také materiálem volné a užité umělecké tvorby. Po dlouhá staletí se email uplatňoval při výzdobě klenotů a šperků, liturgických a sakrálních předmětů a dalších artefaktů uměleckého řemesla.

V českém prostředí umění emailu a techniku smaltu poprvé komplexně představuje výstava Technického muzea v Brně, na jejíž realizaci se podílela celá řada odborníků a institucí. Záměrem tvůrců výstavy je také osvětlit princip smaltování a technické vlastnosti smaltu s cílem docenit jeho funkční a estetické benefity v celé rozmanitosti jeho využití.

Dokumenty ke stažení

Obsah

103 KB, soubor PDF

Tiráž

290 KB, soubor PDF

Ukázka

1 MB, soubor PDF

, Soubor ke stažení