CHARAKTERISTIKA SBÍREK A JEJICH ULOŽENÍ, EVIDENCE A ZNAČENÍ

Kategorie předmětu: sbírkové předměty zapsané v CES MK ČR

Do severního bloku na ploše 2100 m2 jsou situovány depozitáře: keramiky, kovů, obrazů a soch, nábytku, skla, kresby a grafiky, grafického designu a archiv MG. Do jižního bloku je soustředěn veškerý pomocný provoz, administrativa a technické zázemí depozitáře

Citlivost materiálu: Sbírky MG reprezentují širokou škálu nejrůznějších uměleckých předmětů zahrnující malbu, kresbu, grafiku, plastiku, fotografie, rukopisy, staré tisky apod.

Datace: uměleckých předměty nejrůznějšího charakteru od nejstaršího období až po současnost.

Depozitáře: Budova depozitáře soustředí pod jednu střechu nejenom sbírky, ale i různá pracoviště. Do jejího severního bloku jsou umístěny depozitáře a v jižním bloku je veškerý pomocný provoz. Objekt je například vybaven speciálním přijímacím boxem, do kterého vjede celé nákladní auto, anebo elektronickou požární signalizací se samo-zhášecím systémem. V budově jsou vybudovány bezpečné a moderně vybavená pracoviště pro práci restaurátorů i archiv MG. Důraz je kladen na specifika jednotlivých sbírek, kdy každý depozitář má možnost nastavení vlastních mikroklimatických podmínek.

Samotné depozitáře a odborná pracoviště jsou veřejnosti nepřístupné, ale součástí budovy jsou komfortní badatelny pro veřejnost odbornou a studenty specializovaných škol příbuzných oborů. V objektu depozitáře je také dezinfekční místnost, stolařská dílna se skladem řeziva, restaurátorské dílny nábytku, badatelna, restaurátorská dílna papíru, kanceláře a hygienické zařízení, strojovna hašení, šatny zaměstnanců a kancelář správce.

PRŮBĚŽNÁ ÚDRŽBA A REŽIM

Kontrola stavu předmětů: Péče o sbírky a kontrola jejich stavu je zajišťována dle Zákona
č. 122/2000 Sb. o ochraně sbírek muzejní povahy a o změně některých dalších zákonů a v souladu s prováděcí vyhláškou Ministerstva kultury ČR č. 275/2000 Sb.

Značení mobiliárního fondu: standardní značení sbírkových předmětů (evidenčním číslem přímo na předmětu) nebo visačkou)

Režim využívání: Sbírky MG jsou využívány v souladu se zřizovací listinou za účelem jejich odborného zpracování a zpřístupňování veřejnosti.