STAVEBNĚ-TECHNICKÉ A FYZIKÁLNÍ PARAMETRY

Novostavba v dobrém stavu bez závažných rizikových faktorů. Během provozu byla zjištěna nehomogenita klimatu způsobena nedostatkem prostoru, vynucenou úpravou rozmístění úložných systémů, čímž došlo k narušení proudění vzduchu.

Rizikových faktorem je nevhodná orientace oken JV a JZ směrem bez ochranných fólií, čímž je prostor zatěžován UV a IR zářením.

VNITŘNÍ PROSTŘEDÍ

Mikroklima sledovaných prostor depozitáře MG je řízeno centrálním vzduchotechnickým zařízením vzhledem k požadavkům dodržovat stabilní hodnoty RV a T pro ukládání citlivých materiálů jako je malba na dřevě a plátně. Zadané požadavky odpovídají nejpřísnějším nárokům z hlediska kategorizace ASHRAE tj. skupina AA (tj. sezónní nastavení ± 5 °C bez změn RV; krátkodobá fluktuace ± 5 % a ± 2 °C; a to v zimním i letním režimu. V rámci nezávislé kontroly hodnot RV a T bylo zjištěno, že řídicí systém VZT vykazuje značné rozdíly od zadaných parametrů. Tyto hodnoty řídicího systému jsou získávány v místě odtahu vzduchotechniky a neodpovídají hodnotám RV a T získaným z měření nezávislými čidly, umístěnými uvnitř pojízdných regálů, kde jsou uloženy sbírkové předměty. Navíc dochází ke krátkodobým výpadkům klimatizační jednotky. Rizikovými faktory jsou zejména tyto krátkodobé výpadky znamenající výkyv teploty větší než je povolených ± 2 °C (skupina AA i A) a odpovídající již spíše zařazení do kategorie B, spojené se středními riziky mechanického poškození vysoce citlivých materiálů. Dalším nebezpečným vlivem je pak rozdílná dynamika proudění vzduchu uvnitř regálů a v místě ústí vzduchotechniky (některé předměty podléhají rozdílným mikroklimatickým podmínkám). Tyto faktory byly proto dále sledovány a vyhodnoceny v rámci dílčí studie prováděné ve spolupráci s firmou Kybertec v depozitáři Starého umění.

VYHODNOCENÍ STAVU HODNOCENÝCH PŘEDMĚTŮ KULTURNÍ POVAHY

Stav sbírkových předmětů je stabilní. Průběžně probíhá hodnocení jejich stavu v rámci konzervátorsko-restaurátorských zásahů.