DEPOZITÁŘ SPECIÁLNÍ Č. 3

 

POPIS PROSTORU

Depozitář speciální je oddělenou místností situovanou v rámci depozitáře č. 1 a 2, uvnitř stavby. Prostor je bez oken, bez řízené i přirozené ventilace vzduchu. Podlaha je betonová, stěny jsou opatřeny vápennou omítkou, strop je tvořen dřevěnými trámy a betonovým povrchem.

 

TECHNICKÉ VYBAVENÍ

Místnost má funkční elektroinstalaci z r. 1985, podléhající pravidelné revizi. Na stropě jsou 2 ks zářivek. Součástí vybavení je funkční topení (radiátor), které bývá využíváno pouze na teplotu zamezení zámrzu vody, jelikož prostor není potřeba zateplovat. V depozitáři byl instalován jeden odvlhčovač T40/TE40 (výkon 40 l/hod.) a datalogger č. 07931674, uprostřed místnosti, ve výšce cca 120 cm nad podlahou.

 

VNITŘNÍ MIKROKLIMA

Průměrná roční RV je vyšší než v okolním depozitáři č. 1 a 2 a dosahuje cca 58 %, teplota 16,7°C.

Během zimního cyklu (listopad - duben) se teplota pohybuje v rozmezí 12 - 15 °C a letního cyklu 15 - 22 °C. Relativní vlhkost vyhodnocena pomocí měsíčních klouzavých průměru dosahuje v zimních měsících hodnot cca 43 - 55 %, v letních měsících 60 - 70 %. Přechod mezi jednotlivými cykly odpovídá výkyvu cca. + 15 % během jednoho měsíce.(duben - květen). Extrémní výkyvy RV jsou zaznamenány během měsíce června - srpna, kdy dosahovala RV nad 70 %, dokonce hodnot RV nad 80 % (obr. 8). Důvod vyšší RV v měsíci červnu je objasněn v odst. 1.3.

Obr. 8: RV/T záznamy z Depozitáře speciálního č. 3; čidlo č. 07931674, výška od podlahy 120 cm, archiv Technického muzea v Brně
21

Biologická aktivita se týká zejména uzavřeného depozitáře č. 3 a depozitáře č.1, kde jsou uloženy papírové hudební nosiče. Biologické napadení bylo pozorováno dlouhodobě ve formě plísní v depozitáři č. 3. Plísňové mycelium bylo pozorováno jak na dřevěných částech tak i na částech kovových. Pro posouzení biologické aktivity byl v roce 2001 zhotoven znalecký posudek Doc. Dr. Lubomírem Schánělem. Byly odebrány stěry ze sbírkových předmětů a ze vzduchu. Identifikované byly druhy plísní Penicillium, Apsergilus. Biologická aktivita přetrvává i při změně konzervačního prostředku, který je aplikovaný každoročně. Mikrobiologický průzkum plísní z papírových nosičů nebyl dosud vykonán. Jsou napadeny zejména papírové obaly a samotné papírové svitky. U svitků jsou pozorovány požerové stopy od hlodavců. Jiné stopy jako výměšky nebo migrační trasy hlodavců nebyly v depozitáři pozorovány, je tedy možné napadení při předešlém uložení papírových svitků.

 

TYPOLOGIE UCHOVÁVANÝCH PŘEDMĚTŮ

Depozitář speciální č. 3 obsahuje převážně sbírky z období 19. a 20. stol. (kovy, dřevo, useň).