RESTAURÁTORSKÁ DÍLNA MALBY NA PLÁTNĚ A PAPÍRU Č. 311

 

POPIS PROSTORU

Restaurátorská dílna je situovaná v 3. NP JZ rohu budovy. Výška stropu je od podlahy po strop 3,70 m resp. 3,10 m po děrovaný podhled opticky zakrývající rozvody technologií. Dílna má na cca 1/5 celkové plochy šachtu sahající do podlaží strojovny se šikmým stropem sloužící jako odrazová plocha pro přirození světlo. Výška šachty je v nejvyšším bodě 7,1 m. Místnost má dvě obvodové stěny osazené vždy šesti okny (jednoduchá okna s dvojsklem zasazena do hliníkových rámů, krytá vnějšími žaluziemi a mřížemi, bez UV ochrany). Prostor je do výšky členěn horní galerií se zkoseným stropem, umožňující další vstup denního světla z JZ strany (obr. 3). To se odráží od protilehlé zkosené stěny a posiluje přirozené osvětlení pracovní plochy dílny. Vstup do prostoru je z chodby dvoukřídlými kovovými protipožárními dveřmi (300 x 180). Další dveře vedou z dílny do kanceláře (č. 312), pracovny mokrého procesu (č. 324) a lakovny (č. 325). Podlaha v hlavní dílně a odvětrávaném boxu betonová krytá polyakrylátovým nátěrem, v místnosti mokrého procesu keramická dlažba a v kanceláři linoleum. Omítka je štuková s disperzním akrylátovým nátěrem.

Obr. 3: Okna restaurátorské dílny č. 124 jsou nevhodně orientována na JV a JZ stranu.
2

 

TECHNICKÉ VYBAVENÍ

Restaurátorské pracoviště je primárně vytápěno vzduchotechnikou. 12 ks radiátorů je nastaveno cca 2 °C pod spodní hranici nastavené teploty na VZT a slouží jako záloha topení pro případ poruchy VZT. Pro eliminaci přehřátí interního vzduchu v případě výpadku VZT v letních měsících je nutné externě zajistit mobilní chladící jednotky.

Prostor restaurátorského pracoviště je osvětlen zářivkovými tělesy osazenými lineárními zářivkami L 58W/940 + UVS filtr (fólie):

Jednotka VZT je vybavena plynulou regulací v rozsahu 50-100% výkonu a byla projektována jako plně ventilační s výměnou 100% vzduchu. Následně byla dodatečně z důvodu úspory energii a zvýšení stability klimatu doplněna o možnost přepnutí do režimu částečné cirkulace vzduchu. Do režimu plné ventilace se pak přepíná pouze po dobu práce se škodlivými látkami. Přepnutí režimu plné ventilace a částečné cirkulace mohou provést pracovníci rest. Oddělení samostatně, ale většinou správce-technik na vyžádání. Přepnutí je zcela nezávislé na řízení a nastavení VZT, jedná se pouze o přesměrování vzduchu do jiné sekce rozvodu. Přepnutí je ale možné pouze mechanicky (ručně) v prostorách strojovny VZT (dálkové ovládání nebylo pořízeno z důvodu nedostatku financí).

Kancelář č. 312 je součástí restaurátorského pracoviště oddělenou příčkou s dveřmi, je klimatizována VZT jednotkou pracoviště na stejné hodnoty jako dílna č. 311

Místnost č. 324 mokrý proces je součástí VZT dílny, ale pouze na straně vstupu. Vzhledem k určení místnosti a předpokládanému chemickému zatížení má tato místnost samostatný odtah a to jak celkový z prostoru tak i lokální z pracovního místa (digestoř). Odtah je veden mimo budovu samostatným potrubím mimo systém VZT dílny a umožňuje vložení chemických filtrů pro záchyt nebezpečných látek.

Místnost č. 325 odvětrávaný box (lakovna) je spolu s lakovnou ve 2. NP a sanační komorou v 1. NP obsluhována samostatnou jednotkou VZT 3. Tato jednotka pracuje se 100% ventilací, s možností práce v několika režimech (odvětrávání, pracovní větrání, havarijní větrání) vždy tak aby byl zachován tlakový spád z dílny do lakovny s možností plného řízení klimatu (teplota/vlhkost), mimo havarijní režim. Z důvodu velké energetické náročnosti je VZT vypnutá a zapíná se dle aktuální potřeby restaurátorského pracoviště. Celkové spouštění a vypínání provádí správce-technik objektu, nastavení jednotlivých režimů je možné přímo v jednotlivých místnostech.

 

VNITŘNÍ MIKROKLIMA

Požadované hodnoty klimatu restaurátorské dílny byly zadány dle standardu ICOM. Klima dílny je aktuálně nastaveno v rozmezí 21 ̶ 22 °C s ohledem na pracovní podmínky zaměstnanců a vlhkost na 50-52 %RH, tedy na horní hranici papíru a spodní hranici obrazů, z důvodu provizorního vytvoření smíšeného pracoviště. V restaurátorských dílnách jsou tyto mikroklimatické podmínky udržovány dlouhodobě beze změny.

Řízení klimatizačních jednotek je zajišťováno prostřednictvím údajů poskytovaných čidly, která jsou umístěna v odtahu vzduchotechniky, přičemž se jedná se o průměrné hodnoty z celého klimatizovaného prostoru. Výjimku tvoří VZT dílen a odvětrávaných boxů, kdy byly na základě provozních zkušeností (oproti depozitářům) priorita změněna a hlavním čidlem je zde čidlo na vstupu do dílny, takže by měly být zachovány hodnoty klimatu i při 100% výměně vzduchu, tedy za předpokladu, že to VZT vzhledem k venkovnímu klimatu výkonově zvládne. Setrvačnost je zde při běžném provozu minimální. Při mimořádném požadavku na výraznější změnu mikroklimatu je reakční doba VZT řádově v minutách.

Kontrolní měření světelných podmínek restaurátorské dílny ze dne 28. 1. 2014 prokázalo plnou účinnost filtrů zářivkových trubic a velké zatížení prostoru podílem UV složky denního světla. Momentálně řešeno zastíněním žaluziemi. Světelné podmínky jsou zde dlouhodobě sledovány od dubna 2014 pomocí dvou čidel Hanwell LUX/UV logger (2 ks). Jedno je umístěno na severní stěně přibližně uprostřed ve výšce 160 cm. Druhé měří světelné podmínky na pracovním stole v JZ rohu prostoru ve výšce 90 cm (v půdorysu je umístění dáno kótou 2 m od západní stěny s okny, 3 m od jižní stěny s okny).