RYTÍŘSKÝ SÁL Č. 404

 

POPIS PROSTORU

Rytířský sál (Obr. 3) je součástí prohlídkové trasy zámku, umístěn v JV nároží jižního křídla zámku, v 2. patře. Hlavní vstup je z kulečníkového pokoje (č. 403) prohlídkové trasy, druhý vchod vede do vedlejší knihovny (č. 405). V místnosti je jeden vývod do zaslepeného komína. Nepůvodní zdvojená okna pocházejí z osmdesátých let 20. století, nejsou stíněna – během zimního období jsou vnitřní dřevěné okenice uzavřeny. Podlaha je pokryta historickými dřevěnými parketami, na stěnách je instalováno původní dřevěné obložení. Obdobně jako v jiných místnostech zámku, strop je palachový.

 

TECHNICKÉ VYBAVENÍ

Elektrické rozvody jsou nefunkční, v místnosti je pouze jedna žárovka v horním osvětlení. Monitoring RV a T je zajištěn pomocí dataloggeru.

Obr. 3: SZ Kunštát, Rytířský sál č. 404, pohled na jižní stěnu, archiv Technického muzea v Brně
14

 

VNITŘNÍ MIKROKLIMA

Historické vnitřní klima bylo zhodnoceno na základě dlouhodobého ročního záznamu hodnot RV a T (Obr. 4), které se pohybují během zimního sezónního cyklu v rozmezí teplot 0–10°C, při poměrně velice stabilní relativní vlhkosti okolo 60 % (průměrná roční hodnota RV 62 %). Krátkodobé výkyvy jsou v tomto zimním období v rámci přípustné tolerance (zelená přerušovaná křivka). Výraznější odchylka od stanoveného přípustného rozmezí je zaznamenána počátkem měsíce dubna – pokles RV až na 40 % a následný nárůst RV až na 70 %. Během letního cyklu dochází ke zvyšování teploty na 15–25 °C a postupnému poklesu RV.

Obr. 4: SZ Kunštát, historické klima RV/T v Rytířském sále, za roky 2012 a 2013, archiv Technického muzea v Brně
15

Vzhledem k prezentovaným exponátům je jeden z hlavních rizikových faktorů tohoto prostoru také zcela neregulovaný vstup denního světla během otevírací sezóny. Jednorázovým měřením (31. 9. 2013, v dopoledních hodinách, při zatažené obloze) byly zjištěny hodnoty intenzity osvětlení 998 lux a UV záření 684 µW/lm (měřeno cca 2 m od okna, na polstrovaném nábytku v blízkosti jižního okna) a na ploše obrazu, umístěného čelem k oknům na jižní straně, hodnoty 32 lux a 515 µW/lm. U východního okna (měřeno cca 2 m od okna), v přilehlé knihovně, byly naměřeny hodnoty 2 500 lux a 51 µW/lm (toto okno je chráněno vnitřní UV fólií). Z měření jednoznačně vyplývá pozitivní vliv instalovaných UV fólií. Přesto by naměřené hodnoty měly u podílu prošlého UV světla být nižší. V rámci ochranných opatření je vhodné uvažovat o doplňujících opatřeních (instalace UV fólií i na zbývající okna, příp. instalace žaluzií, závěsů) a důsledně dbát na to, aby okna s ochrannými UV foliemi byla v době silné světelné expozice uzavřena a dle možností žaluziemi či závěsy snížena celková úroveň světelné expozice. V následujícím období je plánováno v těchto prostorách osazení dataloggeru pro sledování světelných parametrů.

Biologické napadení v místnosti nebylo přímo zjištěno. Byly nalezeny požerové otvory po červotoči v dřevených obkladech a okenicích. Jejich aktivita byla po konzultaci se správou objektu vyhodnocená jako negativní. Problematická bude tvorba mikroklimatu v štěrbinách mezi dřevěným obkladem a stěnou. Možnost přítomnosti hub nebo plísní vzhledem k hodnotám RV a přítomnosti plísní ve vedlejší místnosti je vysoká právě v dutinách obkladu hraničící se stěnou místnosti.

V souvislosti se zatížením prostředí škodlivinami a případnými známkami zjevné degradace materiálu lze říci, že daný prostor je z tohoto pohledu vyhovující. Celkový ekologický stres prostředí je nízký, v místnosti nejsou přítomny atypické zdroje škodlivin kromě většího množství živých rostlin. Monitoring škodlivin zde neprobíhá, odstraňování prachových částic je prováděno pravidelně.

 

TYPOLOGIE UCHOVÁVVANÝCH PŘEDMĚTŮ

V sále se nachází instalovaná expozice skládající se převážně z obrazů (olejomalba) instalovaných
v dřevěném obložení, historického intarzovaného nábytku a porcelánu.


Vlhkost. Data měřena každých 30 min dataloggery Comet. Střední měsíční klouzavý průměr byl zpracován z kratšího časového úseku měs. říjen 2012 – měs. září 2013 pro potřebu přípravy dílčích ročních výsledků projektu.