První zmínka o Lednici pochází z roku 1222 z listiny olomouckého biskupa Roberta. Již v té době zde pravděpodobně stála tvrz, kterou roku 1249 český král Václav I. propůjčil rakouskému šlechtici Sigfriedu Sirotkovi. Od roku 1322 vlastní Lednici a nedaleký Mikulov Liechtensteini, kteří postupně rozšiřují své panství po obou stranách moravsko-rakouské hranice a s krátkou přestávkou v letech 1571-1576 jej vlastnili až do roku 1945.

Již v průběhu 16. století nechal Hartman II z Liechtensteina zbořit původní gotickou vodní tvrz a na jejím místě vystavěl renesanční zámek. V této době nejspíše vznikla i rozsáhlá zámecká zahrada. V roce 1601 zámek zdědil jako nejstarší potomek Karel I. z Liechtensteina, jenž byl v roce 1608 povýšen do knížecího stavu, což znamenalo rozmach moci a finančních zdrojů. Na Lednici došlo k výstavbě rozlehlých hospodářských budov a zvelebení parku.

Za vlády Karla Eusebia z Liechtensteina prošel lednický zámek dalším rozšířením a úpravami. Karel Eusebius pozval na obnovu zámku významné osobnosti doby jako například štukatéra Bernarda Bianchi, dvorního kameníka Petra Maternu nebo Petra Tencalla. Následující přestavba na barokní zámek probíhala do roku 1698 za vlády Jana Adama I. Z Liechtensteina, pod vedením architektů Domenica Martinelliho a Jana Bernarda Fisheria z Erlachu. V této době vznikl také areál rozsáhlé zámecké jízdárny.

V roce 1715 byl na příkaz Antonín Florián z Liechtensteina vybudován skleník a Lednicko – valtická alej. Za vlády Jana Nepomuka Karla proběhly některé změny zámku v duchu klasicismu. Došlo ke zbourání gotického kostela, který byl nahrazen farním kostelem sv. Jana většího.

Poslední a nejrozsáhlejší přestavba proběhla v letech 1848 – 1856 v duchu anglické neogotiky. Tato přestavba byla pod patronátem Aloise II. Z Liechtensteina. Na přestavbu dohlížel architekt Jiří Wingelmüller který byl kvůli přestavbě i poslán do Anglie na studijní cestu. Po smrti Wingelmüllera v roce 1848 jej vystřídal jeho asistent Jan Heidrich.

LITERATURA

JUŘÍK,Pavel; Moravská dominia Liechtensteinů a Dietrichsteinů, Praha: Libri, 2009, ISBN: 978-80-7277-403-6

KORDIOVSKÝ,Emil; Městečko lednice, Brno: Muzejní a vlastivědná společnost v Brně, 2004, ISBN: 80-7275-055-0

KUČA, Karel; Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu, Praha: Národní památkový ústav, ústřední pracoviště v Praze, 2009