KOVÁRNA Č. 2

 

POPIS PROSTORU

Místnost je situována na severovýchod, je součástí prohlídkové trasy expozice. V obvodových zdech jsou zasazena dvě okna, která jsou orientována na severní stranu a na jih, do dvora. Okna jsou dvojitá, opatřená mříží. V průběhu sezóny jsou dle zažitého úzu permanentně otevřena. Do kovárny vede několik přístupových cest, a to přístupové dveře ze dvora, ze světnice (č. 3) a z loubí (č. 1) na východní straně kovárny. V kovárně jsou také umístěna dvířka na půdu. Uprostřed místnosti stojí kovářská výheň, která dominuje celému prostoru. Podlaha je tvořena z části ušlapanou zeminou a z části pálenými cihlami. Stěny jsou opatřeny nepůvodním nátěrem. Strop je vyplněn dřevěnými deskami a trámy.

Obr. 3: Interiér části kovárny, Kovárna v Těšanech.
4
Obr. 4: Interiér části kovárny, Kovárna v Těšanech.
5

 

TECHNICKÉ VYBAVENÍ

Místnost je osvětlována dvěma halogenidovými výbojkami, není vytápěna ani temperovaná. V rámci řešení projektu bylo do kovárny instalováno měřicí zařízení RV/T značky Comet. Místnost není specificky vybavená, co se týče regulace mikroklimatu.

 

VNITŘNÍ MIKROKLIMA

Mikroklimatické parametry RV (RH) a T jsou dokladovány na obr. 5. Průměrná roční RH odpovídá 69,2 % (1. 5. 2014 – 1. 6. 2016), teplota 12,3 °C. V rámci celoročního cyklu se projevuje přechod od nižších hodnot RH okolo 60 % v průběhu letních měsíců, k vyšším hodnotám nad 70 % v zimním období. Prašnost prostředí je přímo vázána na podlahu, která je tvořena ušlapanou zeminou a na přítomnost výhně (tato je otevřeným spojením interiéru s exteriérem a tím pádem je zdrojem prachových částic a nečistot). Komín výhně s největší pravděpodobností umožňuje navýšení biologické zátěže interiéru. Vizuálně byly detekovány požerové stopy dřevokazného hmyzu (napadeny byly především hlavně konstrukční prvky stavby). Aktivní přítomnost dřevokazného hmyzu nebyla prokázána a je předmětem dalšího pozorování. Vlivem vysoké vlhkosti je pravidelně napadán plísněmi kožený měch, který je součástí výhně.

Obr. 5: Kovárna v Těšanech, RV/T záznam z kovárny č. 2, 1. 5. 2014 – 1. 6. 2016, archiv Technického muzea v Brně.
6

 

TYPOLOGIE UCHOVÁVANÝCH PŘEDMĚTŮ

Předměty, instalované v expozici, většinou představují řemeslné nástroje, určené k práci kováře a podkováře. Z materiálového hlediska se nejčastěji jedná o kombinaci kov-dřevo-useň.