MÍSTNOST SE ZEMĚDĚLSKÝM NÁŘADÍM Č. 8

 

POPIS PROSTORU

Místnost je situována na západ a jihozápad. Disponuje jediným oknem, orientovaným na východ (do dvora). Podlaha místnosti je nepůvodní, jedná se o dlažbu imitující cihly. Strop vyplňují dřevěná prkna a trámy.

 

TECHNICKÉ VYBAVENÍ

Místnost je osvětlována 4 ks žárovek, není vytápěna. V rámci projektu zde byl umístěn datalogger značky Comet, jinak nemá žádné specifické vybavení regulující mikroklima.

Obr. 9: Kovárna v Těšanech, místnost se zemědělským náčiním č. 8, archiv Technického muzea v Brně.
10

 

VNITŘNÍ MIKROKLIMA

Místnost v minulosti sloužila jako prostor pro chov domácích zvířat – chlév, což má vliv na parametry mikroklimatu v daném prostoru. Po obvodu místnosti jsou rovněž umístěny průduchy, které vyúsťují na půdu. Na prašnost v interiéru má vliv jak přímý kontakt s exteriérem, tak podlaha, která má imitovat cihly a v neposlední řadě také již zmiňované průduchy. Místnost vykazovala největší aktivitu dřevokazného hmyzu, zejména u zemědělského nářadí. Plísněmi jsou napadány zejména části předmětů, zhotovených z usně z důvodu přítomnosti vysoké RV (průměrná roční RV 73,4 %), obr. 10. Zejména na začátku jara se na podlaze a kolem zdí objevují solné výkvěty tzv. sanytr.

Obr. 10: Kovárna v Těšanech, RV/T záznam z místnosti se zemědělským náčiním č. 8, 1. 5. 2014 – 1. 6. 2016, archiv Technického muzea v Brně.
11

 

TYPOLOGIE UCHOVÁVANÝCH PŘEDMĚTŮ

Expozici tvoří zemědělské nástroje a nářadí. Po materiálové stránce je zde v největší míře zastoupeno dřevo, kovy a useň.