KAPLE S KRUCHTOU č. 214

STAVEBNÍ CHARAKTERISTIKY HODNOCENÉHO PROSTORU

Kaple je umístěna v mezipatře mezi přízemím a 1. podlažím zámku, v jižním křídle (lokace č. 214), nad vstupním vestibulem do zámku. Místnost je orientovaná na SV stranu, přičemž severní stěna je osazena dvěma okny s vitrážemi, stíněna horní kruchtou. Na východní stěně, za oltářem, je umístěno jedno vitrážové okno (z vnější strany fasády je opatřeno krycí PE fólií – obr. 1 a 2). Během průzkumu byla patrná častá kondenzace vody na parapetu oken, přičemž prostor je chladný do začátku léta.

Obr. 1: SZ Kunštát, pohled na prostor umístění kaple z exteriéru (patrná provizorní folie v okně), archiv Technického muzea v Brně

HLAVNÍ - OBSLUŽNÉ SCHODIŠTĚ

Schodiště je základní vertikála v těžkém objektu se zdmi o tloušťce cca 1,5 m (spojující prostor Kaple s Pilastrovým sálem).

PILASTROVÝ SÁL

Orientace pilastrového sálu zajišťuje jeho dobré mikroklimatické podmínky. Prostor je sluncem z východní a jižní strany dostatečně ohříván.

INSTALAČNÍ PRKY HODNOCENÉHO PROSTORU

KAPLE S KRUCHTOU

Prostor mohl být dříve vytápěn (do kaple ústí zaslepený komín původních kamen) a pro dotaci tepla mohlo být využito propojovací schodiště z kruchty. Dodatečně jsou zastíněny okenní otvory. Chybějí okapničky na oknech a závěs přede dveřmi.

Obr. 2: SZ Kunštát, Kaple, pohled směrem k oltáři, kde je nově opravená vitrážová výplň okna. Z vnější strany je však ještě polyetylenová folie. Do okna je v budoucnu nutné osadit vnitřní zateplovací okenice, archiv Technického muzea v Brně

HLAVNÍ - OBSLUŽNÉ SCHODIŠTĚ

Dělicí prvky schodiště byly zřejmě odstraněny. Chybějí meziúrovňové předěly, deskové nebo závěsy. Prostor není vytápěn, větrání pouze okny a do prostoru krovu.

PILASTROVÝ SÁL

Základním prvkem jsou vnitřní okenice, které při správném používání prostor udržují optimální mikroklima. V prostoru byla kachlová kamna. Větrání probíhá okny a v případě potřeby lze využit i obslužné schodiště.