KAPLE Č. 214

 

POPIS PROSTORU

Kaple je umístěna v mezipatře mezi přízemím a 1. podlažím zámku, v jeho jižním křídle, nad prostorem vstupního vestibulu do zámku. Místnost je orientovaná na SV stranu, přičemž severní stěna je osazena dvěma okny s vitrážemi, stíněna horní kruchtou. Vstup na kruchtu je ze schodiště z 1. patra. Na východní stěně, za oltářem, je osazeno jedno vitrážové okno (Obr. 1). Vstup do kaple je dvojkřídlovými dveřmi z prostoru schodiště. V kapli je zaslepený komín původních kamen. Podlaha je pokryta kamennou dlažbou, stěny mají vápennou omítku, strop je palachový.

 

TECHNICKÉ VYBAVENÍ

Prostor není vytápěn ani temperován a nemá žádné specifické technické vybavení. Elektrické rozvody jsou nefunkční, kaple není vybavena umělým osvětlením. Monitoring hodnot T a RV probíhá pomocí lokálních dataloggerů Commet.

Obr. 1: SZ Kunštát, interiér Kaple, pohled na vitrážové okno za oltářem, z archivu Technického muzea v Brně
12

 

VNITŘNÍ MIKROKLIMA

Průměrná roční hodnota RV je 67 %, během zimního cyklu se vlhkost pohybuje v rozmezí 60–65 %, při teplotě 0–10 °C; letní cyklus odpovídá vyšší RV 60–80 % a T 10–23 °C, přičemž rizikovým obdobím je počátek jara (měsíce duben a květen), kdy dochází k výrazným krátkodobým výkyvům RV ± 20 % a hodnoty dosahují i extrémních mezních hodnot RV 40 a 90 %! (Obr. 2). [1] Z hlediska výskytu pozorovaných nežádoucích biologických projevů nebyl nalezen výskyt plísní nebo hub v prostorách kaple. Prohlídka byla zaměřena na dřevěný oltář, jelikož při podmínkách uvedené relativní vlhkosti zle předpokládat zvýšené riziko výskytu hub a plísní. Při pozorování v období květen, říjen 2013, však nebyly pozorovány žádné stopy biologického napadení. Prostor sice vykazuje dostatečné množství migračních kanálů pro dřevokazný hmyz, ale jejich aktivní přítomnost zatím nebyla prokázána.

Světlo nepředstavuje v prostoru kaple zásadní problém, hodnoty orientačního měření nepředstavují z hlediska potenciálních rizik zásadní problém. Přesto by bylo, vzhledem k charakteru prostoru a jeho vybavení mobiliářem a uměleckými předměty, vhodné zvážit možnosti ochranných opatření (doplnění instalace paralelního vnitřního zasklení s ochranným prvkem proti UV záření).

Zatížení tohoto prostoru škodlivinami je poměrně nízké. V místnosti nejsou přítomny trvalé specifické zdroje škodlivin. Občasně je prostor využíván pro svatební obřady, proto lze předpokládat poměrně výrazný dočasný nárůst množství prachových částic, množství CO2 i antropotoxinů. Monitoring škodlivin zde neprobíhá, odstraňování prachových částic je prováděno pravidelně.

Obr. 2: SZ Kunštát, historické klima RV/T v Kapli za roky 2012 a 2013, archiv Technického muzea v Brně
13

 

TYPOLOGIE UCHOVÁVANÝCH PŘEDMĚTŮ

Historický mobiliář obsahuje převážně dřevěný nábytek (lavice), polychromované dřevěné sochy tvořící oltář a závěsné obrazy (olejomalba) a litografie. Kaple je využívána v rámci prohlídkové trasy během otevírací sezóny, zároveň i pro svatební obřady, které probíhají i v období mimo sezónu.  

[1] Legenda: Teplota °C – teplota vnitřního prostředí; RH % – relativní vlhkost vnitřního prostředí; RHma % – hodnota relativní vlhkost vnitřního prostředí vypočtená na základě středního měsíčního klouzavého průměru (ma); RHma+/-10% – přípustná odchylka pro krátkodobý výkyv RH; RH average – průměrná roční relativní vlhkost. Data měřena každých 30 min dataloggery Comet. Střední měsíční klouzavý průměr byl zpracován z kratšího časového úseku měs. říjen 2012 – měs. září 2013 pro potřebu přípravy dílčích ročních výsledků projektu.