Výstava Umění emailu / Technika smaltu

Technické muzeum v Brně ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně otevřelo pro veřejnost výstavu Umění emailu / Technika smaltu. Záštitu nad tímto projektem převzal ministr kultury Mgr. Daniel Herman.

Výstava odkrývá tajemství techniky, která prostřednictvím ohně spojuje dva tak rozdílné materiály, jako jsou kov a sklo. Nabízí souhrnný pohled na historii emailu/smaltu, který se již přes tři tisíce let používá k výzdobě i ochraně kovových předmětů. Jedná se o vůbec první projekt v České republice, který se věnuje tomuto tématu v takovém rozsahu.

První část výstavy představuje dějiny emailérství od starověku do počátku 20. století prostřednictvím rozsáhlé kolekce předmětů z řady českých a slovenských muzeí, galerií i soukromých sbírek. Emailové aplikace najdeme na různorodé škále artefaktů od liturgických a korunovačních klenotů přes šperky či miniatury až po hodinky. Zahraniční unikáty jsou prezentovány na fotografiích, díky spolupráci s institucemi jako British Museum, Victoria & Albert Museum, Metropolitní muzeum umění v New Yorku apod.

Druhá část výstavy je věnována technickému smaltu, se kterým se setkáváme doslova od rána do večera. Každý zná smaltované nádobí, cedule a vany, ale možná někoho překvapí, že smalt je i hi-tech technologií budoucnosti. Výstava přiblíží také problematiku restaurování artefaktů zdobených emailem a prezentuje díla současných tvůrců využívajících techniky emailu/smaltu v umělecké tvorbě.

Výstava je doplněna o dokumenty rekonstrukcí smaltérských technik, které jsou výstupem workshopu Smalt konaného 8. – 9. 11. 2016 v Technologické laboratoři Metodickém centru konzervace. Představeny byly techniky basse-taille (průhledný smalt na rytém podkladu), cloisonné (přihrádkový smalt), champlevé (jamkový smalt) a kombinace různých technik (vícevrstvý smalt, probarvování, sgrafito). Workshop byl doplněn rekonstrukcí původní technologie emailování v protohistorickém období, tedy představením postupu výroby frity a mísení s pigmenty. Výstupem projektu je audiovizuální dokument, který popisuje historický vývoj smaltu, popis technik a databázi prvkového složení vybraných práškových smaltů.

 

K výstavě byl vydán i stejnojmenný katalog, který lze zakoupit na e-shopu Technického muzea v Brně.

Výstava potrvá do 3. 6. 2018.

  • Rekonstrukce smaltérských technik

 

Rekonstrukce původní technologie emailování v protohistorickém období

Email cloisonné – technika přihrádkového emailu

Email basse-taille – technika translucidního smaltu

Autorský obraz vytvořený šperkařským smaltem na mědi

Email champlevé – technika jamkového emailu