Uměleckořemeslné techniky zlatnictví – identifikace, ochrana a zpřístupnění
- identifikační kód projektu: DG20P02OVV023
- hlavní řešitel: Ing. Alena Selucká
- další řešitelé: Mgr. Karel Rapouch, Ing. Martin Mrázek, Ph.D., Mgr. Petr Nekuža, Mgr. Lubomír Anděl, Mgr. Pavla Stöhrová, Mgr. Marie Gilbertová, Ak. soch. Andrej Šumbera, Ph.D.
- spolupráce: Ing. Petr Vaníček, Mgr. Jana Fricová, Renata Pelíšková, Mgr. Patrick Bárta, Ing. Radana Jedonová, Dana Troppová, Marie Kočí
- program: NAKI II MK ČR
- doba řešení: 2020 – 2022
Cílem projektu je vyvinout nástroj pro správnou identifikaci a ochranu uměleckořemeslných technik oboru zlatnictví, které jsou nejstaršími způsoby zpracovávání kovových materiálů. Tyto techniky představují širokou škálu výrobních postupů jako je tavení drahých i obecných kovů a jejich slitin, různé způsoby odlévání a tváření včetně pokročilých výzdobných technik jako je rytí, cizelování, leptání, granulace nebo emailování. Uvedené postupy jsou aplikovány u nejrůznějších artefaktů, které tvoří nejen v ČR nejcennější kolekce kulturního dědictví a pilíře národní identity. Za tímto účelem bude vytvořen památkový postup obsahující nové interpretace a zhodnocení řemeslného zpracování na základě charakteristických výrobních znaků doložených rekonstrukcemi technik i výrobních nástrojů, výsledky přírodovědných analýz zkoumaných materiálů a průzkumem autentických artefaktů. Doplněny budou rovněž případové studie modelových restaurátorských postupů. Vyřešena bude též problematika sjednocení názvosloví a oborových definic zlatnictví formou terminologického slovníku pro potřebu památkové a muzejní praxe s přesahem do dalších oborů. Tímto způsobem dojde ke zkvalitnění metodologie určování a datace předmětů kulturní povahy a jejich zařazování do muzejních sbírek i odhalování falsifikátů. Stejně tak budou výsledky nástrojem pro zlepšení rozhodovacích procesů konzervátorsko-restaurátorských zásahů s důrazem na aplikaci reverzibilních a kompatibilních metod s původními historickými řemeslnými technikami. Zajištěno bude rovněž zpřístupnění získaných výsledků formou uspořádání výstavy s kritickým katalogem včetně doprovodné konference, která bude prezentovat historický vývoj a význam zlatnického řemesla na našem území s důrazem na potřebu zachování tradičních řemeslných dovedností.
1. etapa v r. 2020 – Kvalitativní empirický výzkum a dokumentace technologických postupů:
Sumarizace vybraných uměleckořemeslných technik a povrchových úprav, materiálové a technologické analýzy, kritické zhodnocení historických zdrojů, rekonstrukce postupů a laboratorních zkoušek, jejich dokumentace, posouzení znaků poškozování a definování správných postupů ochrany předmětů; příprava slovníku a zpracování libreta výstavy.
2. etapa v r. 2021 – Komparace výsledků rekonstrukcí technologických postupů s autentickými artefakty a zpracování terminologického slovníku:
Komparace výsledků vzniklých rekonstrukcemi řemeslných technik s autentickými artefakty ze sbírek muzeí a památkových fondů. Základem srovnání budou techniky použité na předmětech kulturního dědictví, které byly předmětem předchozích restaurátorských průzkumů řešitelů, doplněné dalšími ukázkami vytipovaných předmětů, které budou za účelem výstavy a podrobnější dokumentace zapůjčeny. Získané výsledky budou zpracovávány formou památkového postupu a soustředěny do terminologického slovníku. Současně bude zpracován scénář k výstavě „Zlaté řemeslo“. Záměrem výstavy je prezentovat výjimečné vlastnosti drahých i vybraných obecných kovů a jejich slitin pro zpracování různými zlatnickými uměleckořemeslnými technikami.
Interaktivní CD-ROM ke stažení
Nadace Edu-art Praha udělila souhlas s prezentací interaktivních CD-ROMů. CD-ROMy slouží výhradně nekomerčním účelům – výměně odborných informací v oblasti zlatnictví a pro edukační účely z řad studentů oborů zlatnického a restaurátorského. Zvláště v dnešní těžké situaci ve školství, kde probíhá distanční výuka, je takováto možnost studia, či dalšího vzdělávání velmi potřebná.
Souhlas s prezentací poskytl ředitel nadace Edu-art Praha a zároveň řešitel projektu NAKI II DG20P02OVV023 Ak. soch. Andrej Šumbera, Ph.D.
Edukační materiály budou na stránkách MCK ke stažení do 31.12. 2022
- Relikviář sv. Maura
- Korunovační klenoty
- Královská cesta (anglická verze)
- 200 let Puncovního úřadu v Praze – Edukativní materiál Dvousté výročí vzniku samostatného puncovního úřadu, které se dá chápat jako okamžik vzniku samostatného českého puncovnictví. Cílem autorů se stalo nejen přiblížení této širší veřejnosti, ale také představení historie a současnosti českého puncovnictví.
- Minerály – okouzlující pohled do říše tvarů a barev – Vydejte se na malou prohlídku nejkrásnějšími minerály. CD-ROM obsahuje nejen kvalitní fotografickou dokumentaci, ale také slovníček pojmů z oblasti mineralogie.
- PO OTEVŘENÍ SOUBORU SPUSTÍTE PROGRAM KLIKNUTÍM NA AUTORUN
- CD ke stažení jsou ve formátu .ISO. K jejich nainstalování jako virtuální CD-ROM a spuštění je potřeba mít ve Windows 7 a níže obslužný program např. WinCDEmu